Projekt pn: „ORGANIZACJA EDUKACYJNEGO EKOLOGICZNEGO PIKNIKU RODZINNEGO NA TERENIE GMINY SKIERNIEWICE”
dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach umowy o dofinansowanie w formie dotacji nr 776/EE/D/2023 z dnia 16.10.2023 r. w ramach programu priorytetowego „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – edycja I”
Wartość całkowita zadania: 45 000,00 zł
Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW: 35 000,00 zł
Udział własny: 10 000,00 zł.
Gmina Skierniewice realizuje zadanie w ramach Programu Priorytetowego „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – edycja I”, BLOK II: Kampania edukacyjna dotycząca przeciwdziałaniu degradacji środowiska realizowana w ramach jednego z poniższych priorytetów: Problematyka ograniczania zanieczyszczeń powietrza oraz ich szkodliwego oddziaływania na zdrowie ludzi.
W ramach zadania zorganizowanych zostanie 5 stanowisk edukacyjnych, które dotyczyć będą następujących aspektów:
- Stanowisko naukowe – przekazywać będzie wiedzę poprzez zabawę – warsztaty.
- Stanowisko wiedzy z zakresu ochrony powietrza – dofinansowania („czyste powietrze”, „mój prąd”, „moje ciepło” i inne), uchwała antysmogowa, dobre praktyki w ochronie środowiska, termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła na urządzenia niskoemisyjne, wiedza w zakresie wykorzystywanych paliw itp.
- Stanowisko sportowe – tutaj prowadzone będą eko-warsztaty aktywizujące najmłodszych w zakresie wiedzy ekologicznej w połączeniu z aktywnością ruchową.
- Stanowisko prac manualnych – przy tym stanowisku odbywać się będą warsztaty plastyczne i techniczne o tematyce związanej z ochroną powietrza.
- Strefa relaksu z książkami i układankami ekologicznymi – Miejsce w którym możemy odpocząć, podładować baterie, pograć w gry eko i poczytać książki o tematyce ochrony powietrza, wpływie człowieka na powietrze czy właściwym spalaniu paliw. Przestrzeń tworzy namiot, leżaki, książki, ekologiczne układanki. Odpoczywając na łonie natury w Strefie relaksu uczestnicy: mogą czerpać radość z bezpośredniego obcowania z przyrodą, czują, jak ważne jest dbanie przez każdego człowieka o nasze dobro wspólne – powietrze którym wszyscy oddychamy.