Home / Artyści / Elżbieta Świderek

Elżbieta Świderek

Pani Elżbieta urodziła się w Białej Rawskiej, wychowywała w Rylsku Dużym koło Rawy Mazowieckiej a obecnie mieszka w Skierniewicach.

Zamiłowanie do sztuki wyniosła z domu rodzinnego. Jej ojciec Mieczysław Żegliński był cenionym rzeźbiarzem ludowym. Twórczyni wspomina, że w domu rodzinnym zawsze panował „twórczy bałagan”. Ojciec rzeźbił, mama pomagała malować figury
i  wykonywała ozdoby ze słomy. Ela, jako mała dziewczynka lubiła  przyglądać się pracy taty. Dopiero po śmierci ojca , w 1984 roku, podjęła pierwsze próby rzeźbiarskie i kontynuuje je do dzisiaj. Początkowo rzeźbiła dla siebie i znajomych, na przełomie lat 80. i 90. wykonywała figurki dla Cepelii.

Jako córka  znanego rzeźbiarza boryka się  z faktem, że na jej rzeźby wiele osób  patrzy się  przez pryzmat prac ojca.

Choć najstarsze rzeźby stylistycznie nawiązują do  twórczości ojca, z upływem lat artystka  zaczęła poszukiwać  własnej drogi. Wykonuje zarówno rzeźby jak i płaskorzeźby.  Tworzy prace o różnorodnej tematyce, głównie inspirując się tradycyjną sztuką łowicką. Rzeźbi m.in. postacie świętych i kolędników, aniołki, diabełki i pary młode . Zarówno jej rzeźby sakralne jak i świeckie cechuje geometryzacja kształtu, uproszczenie i lapidarność. Barwa odgrywa w jej pracach jedną z głównych ról. Posługuje się  intensywnymi, nasyconymi barwami. Początkowo malowała farbami plakatowymi, obecnie posługuje się akrylowymi. Rzeźby jej autorstwa znajdują się w Muzeum w Łowiczu, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Lipcach Reymontowskich oraz licznych kolekcjach prywatnych. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i czynnie bierze udział  konkursach, plener ach, pokazach i kiermaszach.

źródło: akademiaskierniewice.pl