Home / Aktualności / „Ekologiczna Gmina Skierniewice” – montaż instalacji fotowoltaicznych PYTANIA i ODPOWIEDZI

„Ekologiczna Gmina Skierniewice” – montaż instalacji fotowoltaicznych PYTANIA i ODPOWIEDZI

Wójt Gminy Skierniewice w marcu 2021 roku ogłosił nabór wniosków w ramach projektu dotyczącego między innymi montażu instalacji fotowoltaicznej na terenie Gminy Skierniewice, planowanego do realizacji w latach 2021-2023.

W dniu 31 maja 2022 r. Gmina Skierniewice podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego  na dofinansowanie projektu pn. „Ekologiczna Gmina Skierniewice” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Po dokonaniu wszelkich obowiązków przetargowych w dniu 11 maja 2023 roku podpisana została umowa z wykonawcą zadania. W czerwcu rozpoczęliśmy wizje lokalne oraz podpisywanie umów z mieszkańcami zakwalifikowanymi do udziału w projekcie.

W związku z wieloma wątpliwościami ze strony mieszkańców poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Pytanie 1:

W jaki sposób została dobrana mi moc instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiedź:

Dobór instalacji fotowoltaicznej był dokonany na podstawie danych (roczne zużycie energii elektrycznej lub miesięczna/dwumiesięczna wysokość opłaty za energię) zapisanych przez mieszkańca w składanej „Deklaracji uczestnictwa w projekcie montażu urządzeń OZE na terenie Gminy Skierniewice”. Na podstawie wskazanego zużycia dobierano instalację, która produkuje zbliżoną ilość energii – czyli dostosowanie do aktualnych potrzeb. (Szczegóły w załączniku – pismo)

 

Pytanie 2:

Wypełniając deklarację zaznaczyłem preferencję, aby instalacja była umieszczona na stelażu (konstrukcji gruntowej), a nie na dachu. Czy nadal istnieje taka możliwość?

Odpowiedź:

Dofinansowanie unijne do tego projektu nie przewiduje pokrycia dodatkowych kosztów związanych ze stelażem (konstrukcją gruntową) pod instalację. Jednakże wykonawca może zamontować instalację na stelażu jeśli mieszkaniec poniesie koszty związane ze stelażem.

Pytanie 3:

Co zrobić, aby wykonawca zamontował mi instalację na stelażu (konstrukcji gruntowej)?

Odpowiedź:

Aby wykonawca zamontował instalację na stelażu (konstrukcji gruntowej) mieszkaniec musi niezwłocznie zgłosić pisemnie, że jest zainteresowany „zleceniem wykonania prac dodatkowych” do Urzędu Gminy Skierniewice lub e-mail na inwestycje@gminaskierniewice.pl. Po otrzymaniu i opłaceniu faktury wystawionej przez Wykonawcę – nastąpi wykonanie instalacji fotowoltaicznej na stelażu. „Zlecenie wykonania prac dodatkowych” w załączniku.

Pytanie 4:

Jakie są dodatkowe koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych na stelażu (konstrukcji gruntowej)?

Odpowiedź:

Koszty stelażu (konstrukcji gruntowej) znajdują się w załączniku poniżej. WAŻNE! Koszt stelażu jest kosztem dodatkowym mieszkańca i nie przewidzianym w dofinansowaniu.

 

Pytanie 5:

Wypełniając deklarację wskazałem zużycie energii w wysokości 3kW. W przyszłości planuje montaż pompy ciepła lub rozbudowę domu co wpłynie na zwiększenie zużycia energii.  Czy jest możliwość zwiększenia mocy instalacji?

Odpowiedź:

W powyższym przypadku nie ma możliwości zwiększenia mocy instalacji. Trzeba wykazać faktyczne, a nie planowane zużycie.

 

Pytanie 6:

Mam mieć zainstalowane panele fotowoltaiczne o mocy 5,4 kW ile będzie to paneli?

Odpowiedź:

Będzie to 12 paneli fotowoltaicznych. Takie dane można sprawdzić w załączniku poniżej.

 

Pytanie 7:

Moc instalacji, która została mi przypisana na początku to 3,52 kW. W załączniku pod umową „zestawienie” nie mogę znaleźć takiej mocy.

Odpowiedź:

Moc każdej instalacji nieznacznie się zmieniła (wzrosła) w związku z parametrami montowanych paneli fotowoltaicznych. Wszystkie zmiany można znaleźć w załączniku „Wykaz zestawów z wartościami”.

sprawdź również

Wytyczne Inspektoratu Weterynarii